Kalendar akcija
- Ускршња... - 19. 04. 2025.
- Uspon na... - 2025-04-27
- Vlaška... - 01. 06. 2025.
- Međunarodni... - 12. 07. 2025.
USPON NA PLANINU TUMBU 1377M
Datum: 2025-04-27
Organizator: PBK Zmaj sa Radana
Dužina: 650 km
Uspon: 17 m
Cena: 800 dinara
Opis
Tumba, najniža vlasinska planina, odlazak do čuvenog spomenika podignutog 1931. godine po nalogu kralja Aleksandra, i do vrha Tumba (1377 m). Predavanja o istoriji. Zajednička akcija Planinarskog društva "Preslap" i Planinarsko-sportskog kluba "Zmaj sa Radana" Bojnik, nedelja, 27. april 2025. godine.
PLANINA TUMBA
Vrh Tumba (1377 m)
Nedelja, 27. april 2025. godine
Zajednička akcija Planinarskog društva "Preslap" i Planinarsko-sportskog kluba "Zmaj sa Radana" Bojnik
Planina Tumba nalazi se između planine Talambas na severozapadu i planine Rudina na jugoistoku, između sela Sastav reka i sela Preslap u opštini Crna Trava, a tok i dolina Gradske reke ovu planinu odvajaju od susedne planine Gramada.
U selu Sastav reka, u reku Vlasinu uliva se Gradska reka. Istovremeno, kod ovog sela spajaju se čak četiri planine: Ostrozub, Gramada, Tumba i Talambas.
Na samom bilu planine Tumba nalazi se selo Jabukovik, a u podnožju, na obali Gradske reke su sela Sastav reka, Gradska i Kalna, dok se selo Preslap smatra mestom gde se susreću čak tri planine: Tumba, Rudina i Gramada. Severoistočno se padine Tumbe spuštaju u atar sela Crvena jabuka u opštini Babušnica, odnosno u Crvenojabučku dolinu, koja na ovoj strani odvaja planinu Tumbu od planine Talambas.
Najviši vrh planine takođe se naziva Tumba i visok je 1377 m. Planina Tumba ubraja se u grupu Vlasinskih planina, gde spadaju još Vardenik, Čemernik i Gramada. Tumba je jedina od ovih planina, sa koje se Vlasinsko jezero ne može videti, a i najniža je među njima.
Ova planina poznata je po bici iz Drugog balkanskog rata, koja se odigrala 7. jula 1913. godine. Na potezu Daščani kladenac (prevoj između planina Ruj i Rudina) – Crni vrh (najviši vrh planine Talambas) – vrh Tumba, a ovaj potez bio je deo nekadašnje granične linije Kraljevine Srbije i Carevine Bugarske (od 1878-1919. godine), srpska vojska zaustavila je prodor bugarske vojske u ovoj jednodnevnoj bici, odnosno svako je ostao na svojoj teritoriji. Sprečavanje ovog prodora, kažu stručnjaci, uticalo je da se osnaže položaji srpske vojske na području današnje jugoistočne Makedonije, u okolini grada Štipa, u dolini reke Bregalnice. Srpskim jedinicama ovde je komandovao major Jovan Cvetković, otac potonjeg velikog državnika Dragiše Cvetkovića.
U podnožju vrha Tumba, na poljani (1250 mnv), otkriven je 21. jula 1931. godine spomenik od belog kamena koji je kralj Aleksandar Karađorđević posvetio borcima ovog kraja (sela Jabukovik, Kalna, Darkovce, Tegošnica, Rakov dol i Crvena jabuka – nekadašnji Vlasotinački srez i Lužnički srez).
Uspon na Tumbu otpočećemo u ataru sela Sastav reka, kod skretanja za selo Jabukovik, na oko 700 m nadmorske visine. Sve do kraljevog spomenika, staza je široka i uglavnom ide kroz šumu. U prva 3 km, do napuštene škole u selu Jabukovik, na oko 1000 mnv, uspon je izraženiji. Posle toga, staza vodi glavnim bilom planine Tumbe, i uspon je neosetan sve do završnog uspona na vrh Tumba. Posle narednih 6 km, dolazimo do velikog platoa na oko 1250 mnv. Prvo nailazimo na spomenik koji su komunisti podigli pedesetih godina dvadesetog veka, u okviru koga postoji i česma. Stotinak metara dalje je čuveni spomenik kralja Aleksandra. Od kraljevog spomenika, do samog vrha Tumba, penjaćemo se još 1,5-2 km, kroz šumu i preko proplanaka na kojima su još itekako vidljivi rovovi iz Drugog balkanskog rata.
Silazak sa vrha Tumba izvešćemo najpre do kraljevog spomenika, a potom ćemo se spustiti u selo Gradska, širokim šumskim putem, koji se inače koristi da se čak i vozilima izađe do spomenika kralja Aleksandra.
Stoga, na ovoj akciji ukupno ćemo prepešačiti razdaljinu od 17 km, od kojih 11 km na usponu, a 6 km u silasku. Visinska razlika je oko 650 m u usponu i isto toliko pri silasku.
SATNICA AKCIJE (Nedelja, 27. mart 2025. godine):
07:00 – polazak sa železničke stanice u Leskovcu
08:00 – početak uspona u ataru sela Sastav reka.
09:30 – dolazak do stare škole u selu Jabukovik, odmor.
12:00 – dolazak do spomenika kralja Aleksandra na Tumbi, odmor.
13:30 – izlazak na vrh Tumba, zadržavanje na vrhu desetak minuta.
15:30 – silazak u selo Gradska i polazak za Leskovac.
16:30 – dolazak u Leskovac.
HRANA I VODA: Hrana iz ranca (sendviči, konzerve, slatkiši, voće). Voda se može zahvatiti kod spomenika na žrtve iz Drugog svetskog rata ispod vrha Tumba (200 m pre spomenika kralja Aleksandra). Preporučujemo da u svakom trenutku svaki učesnik ima 1,5 litra vode kod sebe.
OBUĆA, ODEĆA, OPREMA: Prilagođena srednje zahtevnom pešačenju u prolećnim uslovima. Planinarske cipele – gojzerice, kamašne, rolka, tanja jakna, za svaki slučaj i kapa i rukavice, rezervna preobuka i rezervne čarape. Štapovi za hodanje, naočare za sunce.
KOTIZACIJA za akciju: 800 dinara na bazi punog mini busa.
VOĐA AKCIJE za PSK Zmaj sa Radana: Ivica Aranđelović, vodič 2. kat PSS-a MB630, 0631098830
PRIJAVLJIVANJE ZA AKCIJU: Kod vođe akcije.
Vodič može promeniti trasu akcije, otkazati ili odložiti istu u skladu sa okolnostima na terenu. U slučaju otkazivanja učesnika novac se ne vraća, zamenu je moguće naći, ali ako nije adekvatna neće biti prihvaćena. Od učesnika se očekuje da poštuju pravila i druge članove grupe, da ne žure, da ne očekuju da smo mi turistička agencija, da imaju izmirenu članarinu prema PSS za 2025. godinu. Stazu birate na osnovu vaših kondicionih mogućnosti, staza nije kružna i ako krenete morate pešačiti u skladu sa grupom.